SpotlightZagadnienie: Akcesoria oświetleniowe

To zagadnienie opisuje sposób działania akcesoriów w wersji Spotlight, dzięki czemu można poznać ich zalety i dowiedzieć się, gdzie należy szukać bardziej szczegółowych informacji na ten temat. 

Dodawanie akcesoriów do urządzeń oświetleniowych

Symbole akcesoriów można dodawać do symboli urządzeń oświetleniowych w celu zmiany pozycji zamocowania urządzenia lub sposobu jego działania. 

Urządzenie oświetleniowe, zarówno jedno-, jak i wielokomórkowe, może posiadać akcesoria rozmieszczone w różnych miejscach. Oprócz tego można również wstawić więcej akcesoriów w tym samym miejscu, zwykle są to soczewki. 

Rzut 2D/główny

LightingDesign203841.png

Dodawanie akcesoriów

Istnieją dwie metody, aby podłączyć akcesorium do urządzenia oświetleniowego:

Narzędzie Akcesoria oświetleniowe umożliwia dołączanie akcesoria do istniejących urządzeń oświetleniowych. Narzędzie to oferuje różne rozwiązania w zależności od potrzeb projektu. Kliknięcie w obszarze rysunku spowoduje, że zostanie wstawione akcesorium w pozycji domyślnej. W trybie edycji akcesoriów narzędzie umożliwia również wyznaczenie pozycji niestandardowej, tj. użytkownika. Ten specjalny tryb służy do edycji wszystkich akcesoriów w pojedynczym urządzeniu oświetleniowym lub do modyfikacji tych samych obiektów w wielu urządzeniach. Aby uzyskać więcej informacji, Tryb edycji akcesorium.

Zaawansowani użytkownicy, którzy tworzą własne symbole urządzeń oświetleniowych, mogą dodawać akcesoria bezpośrednio do definicji symbolu. Dzięki temu wstawisz urządzenie z już przymocowanymi akcesoriami. Aby uzyskać więcej informacji, Metoda pracy: Tworzenie definicji symbolu urządzenia oświetleniowego.

Po podłączeniu do urządzenia akcesorium staje się częścią geometrii urządzenia oświetleniowego. Gdy przesuwasz urządzenie lub kierujesz je na określony cel, akcesoria poruszają się i obracają wraz z nim.

Domyślne położenie akcesorium

Każde akcesorium jest przypisane do określonej części urządzenia oświetleniowego: Lens (soczewki), Body (korpusu), Yoke (uchwytu) lub Base (podstawy). Definicja domyślnej pozycji akcesorium: 

Akcesoria typu Lens mocuje się z przodu urządzenia w widokach 2D i 3D.

Akcesoria typu Body można mocować w środku urządzenia w widokach 2D (w jednej trzeciej odległości między przodem a tyłem). W widokach 3D są one podłączane w środku obrotu.

Akcesoria typu Yoke dodaje się w punkcie wstawienia urządzenia w widokach 2D. W widokach 3D są one podłączane w środku obrotu. 

Akcesoria typu Base mocuje się do podstawy urządzenia, zaś w widokach 2D i 3D modyfikuje się ich punkt wstawienia. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zob. Dodawanie akcesoriów typu Base.

Symbole akcesoriów, znajdujące się w bibliotekach Spotlight, mają już prawidłowo zdefiniowane skojarzenia z elementami urządzenia. Jeśli potrzebne akcesorium nie jest dostępne, a jesteś zaawansowanym użytkownikiem, możesz utworzyć własną definicję symbolu i dołączyć rekord elementów (ang. Parts record), aby zdefiniować prawidłowy element. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w zagadnieniu: Metoda pracy: Definicja symbolu akcesorium.  

Dodawanie akcesoriów typu Base

Gdy do urządzenia oświetleniowego zostanie podłączone akcesorium typu „Base”, takie jak klamra, punkt wstawienia urządzenia automatycznie dopasuje się do punktu wstawienia akcesorium. Pozwala to na prawidłowe ustawienie autopozycjonowania (o ile funkcja automatycznego pozycjonowania jest włączona w „Ustawieniach Spotlight”) oraz na uwzględnienie urządzenia w obliczeniach Braceworks. Zob. Ustawienia Spotlight: zakładka Obciążenia/podwieszenia. Jeśli akcesoriów typu Base jest więcej, pierwsze akcesorium w kolejności ułożenia wyznaczy punkt wstawienia urządzenia.

Gdy tworzysz definicję symbolu klamry lub zagnieżdżasz ją w symbolu urządzenia, pamiętaj o dołączeniu rekordu elementów (ang. Parts record) do definicji symbolu, gdyż w ten sposób zdefiniujesz klamrę jako element podstawy (ang. Base). Zob. Dołączanie rekordu elementów (ang. Parts record) do akcesorium.

Definiowanie parametrów akcesoriów

Każde akcesorium posiada numer ID, który służy do identyfikacji akcesorium w palecie Info, w oknie dialogowym „Urządzenie oświetleniowe” oraz w oknie „Adresowanie DMX”. Identyfikator ten zależy od kolejności ułożenia: akcesorium #1 jest pierwszym akcesorium, utworzonym w domyślnej kolejności lub akcesorium, które jest „na spodzie” w niestandardowej kolejności. 

 

Akcesoria oraz powiązane z nimi urządzenia oświetleniowe mają wiele jednakowych parametrów. Niektóre parametry akcesoriów są sterowane za pomocą urządzeń, a inne zaś mogą być definiowane niezależnie. Listaparametrów urządzeń oświetleniowych, która znajduje się w zakładce „Urządzenia oświetleniowe: Parametry” wskazuje, które parametry można ustawić oddzielnie dla akcesoriów. Zob. Ustawienia Spotlight: Urządzenie oświetleniowe: Parametry

Parametry akcesoriów można zdefiniować w dwojaki sposób:

Paleta Info urządzenia oświetleniowego wyświetla parametry wspólne dla urządzenia oświetleniowego i jego akcesoriów. Wybierz akcesorium z listy rozwijanej Edytuj akcesorium (ewentualnie zaznacz wszystkie akcesoria) i zdefiniuj parametry zgodnie z opisem w zagadnieniu:Ustawienia urządzeń oświetleniowych.

Paleta Info dla akcesorium, która jest dostępna tylko w trybie edycji akcesoriów, zawiera dodatkowe parametry umożliwiające precyzyjne definiowanie położenia i obrotu akcesorium. Zdefiniuj parametry zgodnie z instrukcją opisaną w zagadnieniu Dostosowywanie akcesoriów.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tworzenia i edycji akcesoriów, zob. Zarządzanie akcesoriami.

Metoda pracy: Definicja symbolu akcesorium

Wstawianie i usuwanie akcesoriów w obszarze rysunku

Tryb edycji akcesorium

Wstawianie akcesoriów w trybie edycji

Dostosowywanie akcesoriów

Ustawienia urządzeń oświetleniowych